2011. január 20., csütörtök

Veres Péter : Én nem mehetek el innen

Én nem mehetek el innen soha-sehova, 
Nekem nincs útlevelem, nincs gazdag rokonom, nincs pénzes barátom, 
millió sárbaragadt paraszt a szomszédom. 
Ezeknek sorsa az enyém, s az is marad örökre. 
Nekem csak térkép a nagyvilág, 
talán sohase látom Párizst, Rómát, 
sohase látom Amerikát, sem a déltengeri szigeteket; 
barnás folt marad számomra a sziklás spanyol föld, 
és zöld folt marad a szibériai steppe. 
Azt mondta egyszer valaki, úgy mondják, egy görög bölcs: 
„adj egy szilárd pontot és kifordítom sarkaiból a világot.” 
Én megtaláltam azt a pontot, legalább is önmagam számára. 
Ez a föld, amelyen élünk: 
a sziksós puszta, a ragadós televény, a szaladó homok 
és a tízmillió magyar, aki benne él. 
Hogy szép e a mi hazánk, szebb-e, mint másoké, 
nem tudom, nem is keresem: 
hogy fegyverrel hódítottuk, vagy munkával szereztük, 
beköltöztünk-e, vagy a földből nőttünk: 
mindegy ma már - egyek vagyunk vele. 
Napunk közös a többiekkel, de a mi csíráinkat is felébreszti, 
a felhők elszállnak, de esőjüktől a mi füveink is nőnek: 
a mások szép és gazdag földjét én hát nem irigylem. 
Lábammal bokáig járok a magyar sárba, 
arcomat kicserzi az éles pusztai szél, 
szemeimet kicsire húzza a kemény sivatagi napfény; 
gondjaim lehúznak a földre, vágyaim fölemelnek a felhők fölé, 
nincsen más számomra, mint emésztő töprengés, forró vágyak és kemény akarat: 
ide kell hoznunk a nagyvilágot, 
ide kell hoznunk mindent, ami szép, ami jó, ami nemes és amit érdemes. 



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése