2011. január 20., csütörtök

William Blake: A mások bánata

Láthatok búsulni mást, 
S ne érezném bánatát? 
Láthatok-e szenvedőt, 
Hogy ne vigasztaljam őt? 

Látva könnyet más szemén, 
Bánatát ne osszam én? 
Apa síró kisfiát 
Nézze, s bú ne járja át? 
Ülhet némán egy anya, 
Míg szorong, sír magzata? 
Nem, nem, ó, ez nem lehet, 
Ez nem eshet soha meg! 

S ki mosolyt hint, merre jár, 
Hallva, hogy egy csöpp madár 
Bútól, gondtól sújtva zeng, 
S egy kisded kínban mint eseng: 

Nem ül fészkéhez talán, 
S enyhít szíve bánatán? 
Vagy a kis bölcső felett 
Nem sír gyermek-könnyeket? 

S ülve éjt-napot vele, 
Könnyeit nem törli le? 
Nem, nem, ó, ez nem lehet, 
Ilyet soha nem tehet! 

Örömét szétosztva mind, 
Szinte kisded lesz megint, 
A bú ismerőjeként 
Hordja bánatunk felét. 

S ne hidd, míg száll sóhajod, 
Hogy Teremtőd nincsen ott, 
És ne hidd, ha könnyezel, 
Hogy Teremtőd nincs közel. 

Belénk oltja örömét: 
Hogy bajunk Ő zúzza szét, 
És míg meg nem enyhülünk, 
Mellénk ül, és sír velünk... 



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése