2011. január 20., csütörtök

Márai Sándor:A tapintatról és a gyöngédségről...

Mert van valami, 
ami több és értékesebb, mint a tudás, 
az értelem, igen, becsesebb, mint a jóság. 
Van egyfajta tapintat 
ami az emberi teljesítmény felsőfoka. 
Az a fajta gyöngédség, mely láthatatlan, 
színtelen és íztelen 
s mégis nélkülözhetetlen, mint fertőzéses, 
járványos vidéken a forralt víz, 
mely nélkül szomjan pusztul, 
vagy beteg lesz az ember. 
Az a tapintat és gyöngédség, 
mely, mint valamilyen csodálatos zenei hallás 
örökké figyelmeztet egy embert 
mi sok és mi kevés az emberi dolgokban, 
mit szabad és mi túlzás, 
mi fáj a másiknak és mi olyan jó, 
hogy ellenségünk lesz, 
ha megajándékozzuk vele és nem tudja meghálálni? 
Ez a tapintat, mely nemcsak 
a megfelelő szavakat és hangsúlyt ismeri, 
hanem a hallgatás gyöngédségét is. 
Vannak ritka emberek, akik tudják ezt. 
Akik a jóságot, mely mindig önzés is, 
párolták és nemesítették, 
s nem okoznak soha fájdalmat barátságukkal 
vagy rokonszenvükkel, nem terhesek közeledésükkel, 
nem mondanak soha egy szóval többet, 
mint amit a másik el tud viselni, s mintha külön, 
nagyon finom hallószerveik lennének, 
úgy neszelik, mi az, ami a másiknak fájhat? 
S mindig tudnak másról beszélni. 
S oly élesen hallanak mindent, 
ami veszélyes az emberek között, 
mint az elektromos hallgató fülek érzékelik 
a nagy magasságban, felhők között közeledő, 
láthatatlan ellenséges gépmadarakat. 
A tapintat és a gyöngédség emberfölöttien érzékel. 
Igen, e két képesség emberfölötti.



    1 megjegyzés:

    1. tapintat, gyöngédség... mennyire hiányzik a mai ,,könyöklős'' világban!

      VálaszTörlés